Rainbow Mountain, også kendt som Vinicunca af de lokale, er et fascinerende bjerg i Andesbjergene i Peru. Kendetegnet på sine unikke stribede jordfarver i nuancer af rød, gul, grøn og hvid, er Rainbow Mountain Trek en enestående oplevelse, der står højt på mange rejsendes bucket list! Selvom turen kan være udfordrende på grund af højden, vil den spektakulære udsigt, og den betagende natur, gøre det til en uforglemmelig oplevelse for eventyrlystne!
Hvordan forløber dagen sig, når man skal på Rainbow Mountain Trek?
Dagen begynder tidligt, med afhentning på hotellet kl. 6 om morgenen. Efterfølgende venter der en køretur på ca. 3 timer for at nå frem til vandreturens startpunkt: Quesiuno, som ligger oppe i 4300 meters højde. Ved ankomst til Inkintuyoc-broen spises der morgenmad, så man får fyldt depoterne godt op, inden vandreturen starter. Turen langs med floden byder på en smuk udsigt over Ausangate-bjerget, og man vil ofte få selskab af både lamaer og alpakaer undervejs. På ruten passerer man små lokale landsbyer, hilser på nogle af indbyggerne, og nyder en pause med dejlig frokost i den storslåede natur. Området er præget af smukke røde bjerge, og på vandringen kommer man forbi marker med lokale afgrøder, og får forhåbentlig også et glimt af dyrelivet i området. Efter ca. 5 timers vandring når man frem til de imponerende regnbue-bjerge, som ligger helt oppe i 5000 meters højde. Der er tid til at udforske og beundre området, og selvfølgelig til at tage en masse smukke billeder, så man kan forevige de særlige omgivelser.
Vandreturen ned varer 4-5 timer, hvor der til sidst venter transport for at køre tilbage til Cuzco. Dagen slutter ca. kl. 20-21, hvor man lander på hotellet.
Dette er en heldagstur, der kræver god fysisk form og forberedelse. I turen er inkluderet en engelsktalende guide, og morgenmad og frokost undervejs.
Jesper Hannibal, ejer og stifter af Hannibal Travel, har selv vandret turen på Rainbow Mountain og beskriver turen som "en kæmpemæssig personlig udfordring med spektakulære landskaber. Køreturen derud med betagende udsigter og vandreturen op til bjerget i de enestående landskaber var oplevelser i sig selv, inden jeg nåede op til det unikke og farverige bjerg. Det bedste ved turen var naturen i sig selv - en fantastisk enestående udflugt!”